Светски дан поезије у нашој школи

Овогодишња манифестација Светски дан поезије, коју већ петнаест година организује Културни центар Београд, одржана је и у нашем граду, у Гимназији „Свети Сава“ и Техничкој школи, уз подршку Народне библиотеке Пожеге.

Светски дан(и) поезије одржани су под слоганом Чему поезија?! и проблематизовали су положај савремене поезије у образовном систему и јавном простору. У оквиру програма Час за поезију, гости – песници из иностранства дружили су се са нашим средњошколцима. У нашем граду то су били Јоланда Кастањо из Шпаније и Арвису Вигулс из Летоније, који представљају „нови европски талас“ у савременом песништву. Представили су своју поезију као и културе из којих долазе. По први пут били смо у прилици да чујемо лирику на летонском и галицијском језику. Наши ученици били су врло заинтересовани да комуницирају са гостима на енглеском језику и постављали им бројна питања. Тако смо сазнали да је Арвис Вигулс научио српски језик јер је желео да чита поезију Васка Попе у оригиналу, коју је потом и превео на летонски језик. Јоланда Кастањо чест је посетилац књижевних фестивала у региону, а ово је била њена прва посета Србији.