Сајам науке у Крагујевцу

У Крагујевцу је 25.04.2019 године одржан фестивал науке Дај(т)е се на знање.

На њему је учествовало 14 ученика гимназије „Свети Сава” из Пожеге. Комисија је одлучила да  сви ученици гимназије из Пожеге буду награђени због експеримената које су изводили. Најупечатљивији експеримент је био ласерски микроскоп. Овај оглед изводили су ученици Стеван Бјелић и Јован Кнежевић. Они су освојили друго место у категорији експеримент направљен „помоћу штапа и канапа”.

Ласерски микроскоп је експеримент за који су вам потребни замрачен простор, ласер и капљица течности коју ћете проучавати. Треба да уперите ласерски зрак кроз капљицу (најбоље кроз читаву што можете урадити помоћу шприца) и добићете сенке микроорганизама које се налазе у тој капљици и то у увећаном приказу. Најбоље је да размск између капљице и ласера буде не више од једног метра, а од капљице.до површине на којој се сенке рефлектују до 4 метра највише. Овај експеримент служи за мерење чистоће течности, најчешће воде.